Washington State High School Football How They Fared!
The Associated Press

 

Class 4A
1. Camas (3-0) beat Davis 52-19.
2. Sumner (3-0) beat Curtis 52-18.
3. Woodinville (3-0) beat Edmonds-Woodway 24-6.
4. Richland (3-0) beat Kennewick 48-7.
5. Graham-Kapowsin (3-0) beat Emerald Ridge 49-0.
6. Gonzaga Prep (2-1) beat Lewis and Clark 49-7.
7. Chiawana (2-1) lost to Kamiakin 20-26 OT.
8. Bothell (2-1) beat Skyline 34-27.
9. Union (2-1) lost to Eastside Catholic 0-35.
10. Skyview (2-1) lost to O'Dea 7-38.
Class 3A
1. Eastside Catholic (3-0) beat Union 35-0.
2. O'Dea (3-0) beat Skyview 38-7.
3. Kamiakin (3-0) beat Chiawana 26-20 OT.
4. Ferndale (3-0) beat South Kitsap 55-21.
5. Lincoln (2-1) beat Bethel 44-29.
6. Mt. Spokane (3-0) beat Eastmont 35-6.
7. Squalicum (3-0) beat Marysville-Pilchuck 38-28.
(tie) Timberline (3-0) beat Capital 30-13.
9. Arlington (3-0) beat Marysville-Getchell 54-14.
10. Bellevue (2-1) beat Tumwater 31-13.
Class 2A
1. Archbishop Murphy (3-0) beat King's 35-7.
2. Tumwater (2-1) lost to Bellevue 13-31.
3. Liberty (Issaquah) (3-0) beat Sammamish 60-14.
4. Lynden (3-0) beat Bellingham 40-14.
5. W. F. West (3-0) beat Highline 47-6.
6. Hockinson (3-0) beat Woodland 49-27.
7. Prosser (1-1) lost to Othello 13-34.
8. West Valley (Spokane) (3-0) beat North Central 48-13.
9. Burlington-Edison (2-1) beat Anacortes 41-22.
10. North Kitsap (3-0) beat Port Angeles 49-0.
Class 1A
1. Royal (2-0) beat Warden 61-3.
2. Connell (2-0) beat Kiona-Benton 40-19.
3. Mount Baker (3-0) beat Port Townsend 48-7.
4. Cascade Christian (2-1) lost to Meridian 29-34.
5. Montesano (3-0) beat Castle Rock 47-0.
6. Deer Park (2-1) lost to Colville 7-34.
7. Nooksack Valley (3-0) beat Coupeville 55-14.
8. Colville (2-1) beat Deer Park 34-7.
9. Meridian (3-0) beat Cascade Christian 34-29.
10. Zillah (2-0) beat Highland 53-0.
Class 2B
1. Kalama (3-0) beat Ilwaco 44-6.
2. Liberty (Spangle) (3-0) beat Asotin 21-14.
3. Napavine (2-1) beat Morton/White Pass 60-21.
4. Adna (3-0) beat Toledo 18-14.
5. Asotin (1-1) lost to Liberty (Spangle) 14-21.
6. Northwest Christian (Colbert) (3-0) beat Lind-Ritzville/Sprague 24-18.
7. Toledo (1-2) lost to Adna 14-18.
8. Pe Ell/Willapa Valley (2-1) beat Mossyrock 52-16.
9. Colfax (2-0) beat Wilbur-Creston 47-18.
10. Rainier (3-0) beat Chief Leschi forfeit.
Class 1B
1. Odessa (2-0) beat Tekao/Rosali 82-12.
2. Lummi (3-0) beat Tacoma Baptist 58-28.
3. Sunnyside Christian (2-0) beat La Grande, OR 40-28.
4. Almira/Coulee-Hartline (2-1) beat Touchet 40-8.
5. Tacoma Baptist (2-1) beat Lummi 28-58.