Wenatchee had the league MVP (Chase Resch), Coach of the Year (Scott Deveraux) and Lineman of the Year (UW commit Trey Adams) as the top two teams in the Big 9 dominated the annual best of the Big 9.

Davis, the league's top offense, had five players on the first team, including Elias Moctezuma at QB, Jackson Lewis at RB, Nihil Lizotte at WR, Eric Hernandez-Briscoe at TE and Matt Lewis at OL.

Lewis, Hernandez-Briscoe and Lizotte were also First Team All Big 9 on defense where the Pirates also had five players. Ketner Kupp, brother of EWU standout Cooper, was the defensive MVP of the league as a LB and Jesse Nickens as a DL.

Eisenhower and West Valley each had a player on the first team on offense with Devon Lawrence at WR for Ike, and Oregon-commit Shane Lemieux at OL. Neither team had a player on the first team on defense.

Here's the full list.

Offense

First Team (* denotes unanimous Selection)

QB Ellias Moctezuma Sr. Davis
RB Nathan Ball Sr. Moses Lake (League Offensive MVP)
RB Jackson Lewis Sr. Davis
WR Nikhil Lizotte* Sr. Davis
WR Devon Lawrence Sr. Eisenhower
WR T.J. Harris Jr. Wenatchee
TE Eric Briscoe-Hernandez Jr. Davis
OL Trey Adams* Sr. Wenatchee
OL Justin Sainbury * Sr. Moses Lake
OL Cy Sirmon Sr. Wenatchee
OL Matt Lewis Jr. Davis
OL Shane Lemieux Sr. West Valley

Second Team

QB Brandon Graves Jr. Wenatchee
RB Chase Resch Sr. Wenatchee
RB Luis Leon Sr. Eisenhower
WR Justin Van De Brake So. West Valley
WR Killion McGinnis Sr. Wenatchee
WR Phillip Moore Sr. Eastmont
TE Marcus Stoll Sr. Wenatchee
OL Derek Dunkin Sr. Moses Lake
OL Ross Martin Sr. Wenatchee
OL Dylan Morris Jr. Moses Lake
OL Damien Ramirez Sr. Eisenhower
OL Eli Brewer Sr. Eastmont

Honorable Mention

QB Nick McGill Jr. Eastmont
RB Isaac Palomino Jr. Sunnyside
RB Jordan Alcala So. Davis
WR Anthony Herrera Jr. Sunnyside
WR Isaiah Thomas Jr. Moses Lake
WR Deltay Redick So. Eisenhower
TE Derek Crum Sr. Moses Lake
OL Dan Alderson Jr. Eastmont
OL Josue Galvan Jr. Sunnyside
OL Sam Heidt Sr. West Valley
OL Brian Greene So. Eisenhower

Defense

First Team (* denotes unanimous Selection)

DB Chase Resch* Sr. Wenatchee
DB Nikhil Lizotte* Sr. Davis
DB T.J. Harris Jr. Wenatchee
DB Eric Briscoe-Hernandez Jr. Davis
LB Jackson Lewis* Sr. Davis
LB Cy Sirmon* Sr. Wenatchee
LB Ben Holmberg* Sr. Wenatchee
LB Ketner Kupp* Sr. Davis (Defensive MVP)
DL Derek Crum* Sr. Moses Lake
DL Eli Brewer Sr. Eastmont
DL Jesse Nickens Sr. Davis
DL Trey Adams Sr. Wenatchee

Second Team

DB Cory Leenders Sr. Wenatchee
DB Isaiah Thomas Jr. Moses Lake
DB Griffey Halle Sr. Eastmont
DB IssiahWalter Jr. Davis
LB Caleb Neils Sr. Moses Lake
LB Garrett Wells Jr. West Valley
LB Matangisinga "Willy" Taulango Sr. Wenatchee
LB Jose Negrete Jr. Davis
DL Anthony Heard Sr. Davis
DL Ross Martin Sr. Wenatchee
DL Damian Ramirez Sr. Eisenhower
DL Masaih DeLeon Jr. Moses Lake

Honorable Mention

DB Abisai Espinosa Sr. Eastmont
DB Anthony Herrera Jr. Sunnyside
DB Conner Moen Sr. West Valley
DB Luis Leon Sr. Eisenhower
LB Devon Lawrence Sr. Eisenhower
LB Tristan Hauck Jr. West Valley
LB Carson Esqueda Jr. Sunnyside
LB Damon Hurst Sr. Sunnyside
DL Jordan Simmons Sr. Moses Lake
DL Manuel Garcia Sr. Davis
DL Colton Rose Sr. Moses Lake
DL Kaleb McDonnell Jr. Eastmont

Special Teams

First Team (* denotes unanimous Selection)

P Rehn Reily* Sr. Moses Lake
K Rehn Reily Sr. Moses Lake
Ret. Specialist Chase Resch* Sr. Wenatchee

Second Team

P Austin Stromme Fr. West Valley
K Austin Stromme Fr. West Valley
Ret. Specialist Anthony Herrera Jr. Sunnyside