The 10th annual Yakima Sports Awards Luncheon was held this afternoon at the Yakima Convention Center honoring Yakima Valley teams, athletes and coaches.

I was honored to be able co-host the event with KIMA-TV's Alan Sillence and help to present him with the Fred Redmon Service Award.

Full results as follows:

Girls Soccer - Mackenna Morton (Davis)

Boys Cross Country - Santos Vargas (Eisenhower)

Girls Cross Country - Kaitlin Kaluzny (Davis)

Football - Cooper Kupp (Davis)

Girls Swimming/Diving - Hailey Rankin (Prosser)

Volleyball - Morgan McDowell (West Valley)

Boys Swimming/Diving - David Whitmore (Naches)

Bowling - Megan Walls (Eisenhower)

Wrestling - Joshua Salcedo (Granger)

Girls Basketball - Sammi Jo Blodgett (Wapato)

Boys Basketball - David Trimble (Davis)

Boys Soccer - Jhony Mendoza (Davis)

Girls Track & Field - Kelsie Taylor (Naches)

Boys Track & Field - Santos Vargas (Eisenhower)

Girls Golf - Bree wanderscheid (Goldendale)

Boys Golf - Rylee Iacolucci (Cle Elum)

Girls Tennis - Erica and Megumi DeMond (Davis)

Boys Tennis - Troy Dunbar (Zillah)

Girls Fastpitch Softball - McKenzie Zerr (Selah)

Baseball - Kurt Lindemann (Selah)

Fall Team of the Year - West Valley Volleyball (Coach - Katie Hinckley)

Winter Team of the Year - Davis Boys Basketball (Coach - Eli Juarez)

Spring Team of the Year - Naches Baseball (Coach - Bill Walker)

Overall Team of the Year - Davis Boys Basketball (Coach - Eli Juarez)

Fall Coach of the Year - Katie Hinckley (West Valley)

Winter Coach of the Year - Eli Juarez (Davis)

Spring Coach of the Year - Scott Wells (Riverside Christian)

Overall Coach of the Year - Katie Hinckley (West Valley)

Male Athlete of the Year - David Trimble (Davis)

Female Athlete of the Year - Yasi Mohsenian (East Valley)

Thanks to the sports department at the Yakima Herald-Republic and the Sports Comission's Rich Austin for having me be a part of this excellent annual event, and congrats to ALL of the fine student-athletes who were nominated!